News EskaCinema
Wyspa przetrwania – zasady programu! Kiedy pierwszy odcinek?
dodano: 13.07.2017 | 15:26
Wyspa przetrwania to reality show, które po wielu latach emisji na całym świecie trafia do Polski. Kiedy i gdzie oglądać? Jakie będą zasady tego programu? Mamy dla Was wszystkie szczegóły!

Wyspa przetrwania została stworzona w 1992 roku przez brytyjskiego producenta telewizyjnego Charlie Parsonsa. Pierwszą edycję w 1997 roku pod nazwą Expedition Robinson zrealizowała szwedzka telewizja SVT. Od 2000 roku pod nazwą Survivor, telewizja CBS pokazuje program w USA, gdzie powstały się już 34 edycje. We Francji w telewizji TF1 program zadebiutował w sierpniu 2001 roku jako Koh-Lanta i jak dotąd doczekał się w sumie 21  edycji, w tym czterech specjalnych. Pierwsze sezony programu oglądało tam średnio po 7-8 milionów widzów, a program był prawdziwym hitem.

Wyspa przetrwania – zasady

W programie Wyspa przetrwania oglądamy zmagania uczestników podzielonych na dwa, a czasem nawet cztery plemiona, które zamieszkują bezludne, odcięte od świata wyspy. Na nich rozgrywa się prawdziwa walka o przetrwanie. Uczestnicy muszą zapewnić sobie ogień i schronienie,  codziennie walczą o żywność i różne przedmioty codziennego użytku. Jednak przede wszystkim walczą o totem, który gwarantuje im nietykalność na tzw. radach wyspy, na których spośród siebie muszą kogoś wykluczyć. W czasie kolejnych konkurencji, muszą wykazać się siłą, odwagą, pamięcią, wytrwałością i sprytem, Równie ważne są układy i sojusze miedzy uczestnikami. W finale Wyspy przetrwania spośród dwóch śmiałków, którzy przetrwali najdłużej zwycięża ten, który otrzyma większą liczbę głosów od wyeliminowanych już z programu uczestników. Nagrodą główną są zazwyczaj pieniądze. W USA, zwycięzca otrzymuje milion dolarów i samochód, we Francji - 100 tysięcy euro.

fot. Polsat / materiały prasowe

Wyspa przetrwania to hit?

Na świecie program Wyspa przetrwania cieszy się ogromną popularnością. Jak dotąd był realizowany w 50 krajach na całym świecie. Doczekał się między innymi 11 edycji we Włoszech, 13 w Belgii, 15 w Norwegii, 16 w Hiszpanii, 19 w Danii. W USA tygodnik „Time” zamieścił go na liście 100 największych programów telewizyjnych, a wśród programów reality – show nie ma sobie równych.

Jak przystało na program survivalowy, Wyspa przetrwania była nagrywana w najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Najczęściej producenci zabierali uczestników do Oceanii (Australia, Fidżi, Markizy, Palau, Wyspy Cooka, Samoa), oraz do Azji (Malezja, Tajlandia, Chiny, Filipiny, Kambodża, Wietnam, Indonezja). Pojedyncze edycje realizowano w Ameryce Południowej (Brazylia) czy krajach Ameryki Łacińskiej (Panama, Gwatemala, Nikaragua, Kostaryka).

Wyspa przetrwania – premiera w Polsce

Polską wersję programu poprowadzi dziennikarz radiowy Damian Michałowski. Premiera już jesienią w Polsacie.

fot. Polsat / materiały prasowe