Pluton - zdjęcia z sondy New Horizons

i

Autor: print screen NASA Pluton: zdjęcia z sondy New Horizons

Pluton zdjęcia - gdzie je znaleźć? Odpowiedź + kosmiczne teledyski na ESKA.pl

2015-07-14 17:07

Zdjęcia Plutona wykonane przez New Horizons - gdzie ich szukać? Przelot sondy New Horizons to historyczne wydarzenie w dziejach ludzkości. Naukowcy są pod wielkim wrażeniem. Sprawdź, gdzie można obejrzeć zdjęcia Plutona i posłuchaj najbardziej kosmicznych utworów

Pluton zdjęcia - gdzie ich szukać w internecie? Przelot sondy New Horizons obok Plutona to historyczne wydarzenie nie tylko w świecie naukowców. O tym, jak ważnym krokiem było odwiedzenie krańców Układu Słonecznego przez człowieka, świadczy między innymi Google Doodle stworzone na cześć sondy New Horizon. Po raz pierwszy w historii ludzkości naukowcy zdobyli tak wyraźne i wykonane z tak bliskiej odległości zdjęcia Plutona - planety karłowatej, niegdyś uznawanej za ostatnią planetę w Układzie Słonecznym. Dodajmy, że sondzie New Horizons dotarcie do Plutona zajęło 10 lat. Do największego zbliżenia sondy do Plutona dojdzie we wtorek 14 lipca 2015 roku około godz. 14 czasu polskiego. Co ciekawe przesyłanie danych z sondy do centrum astronomicznego na Ziemi trwa około 4 godzin. (Zobacz też: Pluton - 5 faktów które musisz znać!)

Pluton na zdjęciach - zaskoczył nawet naukowców!

Jak wyglądają zdjęcia Plutona wykonane z 'bliska'? Okazuje się, że obrazy przesłane przez sondę New Horizons zaskoczyły nawet naukowców. Po pierwsze okazało się, że średnica planety karłowatej jest większa niż uważano do tej pory. Według najnowszych odkryć Pluton ma 2370 km średnicy na równiku. Po drugie, naukowcy odkryli wiele ciekawych kształtów na powierzchni Plutona, który składa się przede wszystkim z lodu i skał. Jakie dziwne kształty można dostrzec na Plutonie? O tym możecie przekonać się sami, wchodząc na stronę NASA, na której zdjęcia Plutona publikowane są na bieżąco. Co ciekawsze - na YouTube został uruchomiony live stream z przelotu sondy New Horizons obok Plutona

Pluton - (ostatnia) planeta Układu Słonecznego

Pluton został odkryty w 1930 roku przez Amerykanina Clyde'a Tombaugha. Tuż po odkryciu Pluton zyskał miano planety. Nazwę tę stracił 24 sierpnia 2006 roku. W tym dniu naukowcy uznali, że Pluton jest zbyt mały, aby nazywać go planetą. Poza tym uznano, że za Plutonem znajduje się jeszcze jedno ciało niebieskie - planeta karłowata Eris. Zdjęcia Plutona z sondy New Horizons dowiodły, że Pluton jest większy od Eris. Co ciekawe badania wystrzelonej 10 lat temu sondy dowodzą, że w skład lodu na Plutonie wchodzą między innymi metan i azot. Na chwilę obecną naukowcy nie są w stanie stwierdzić, czy na jednej z ostatnich planet karłowatych Układu Słonecznego znajduje się życie. Jakkolwiek dla wszystkich pasjonatów astronomii mamy trochę rozrywki w postaci najbardziej kosmicznych teledysków:

 

 

 

Jak myślicie, czy sonda sfotografuje kosmitów? A może nazistów, którzy w 1945 roku zostali wysłani w kosmos?! Na szczęście takie rzeczy tylko w filmie Iron Sky. To komedia jakich mało: